Sport
Tutaj jesteś

Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

21 maja, 2024 Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny to sport o bogatej historii i skomplikowanych zasadach, które warto poznać zarówno jako amator, jak i zawodowy gracz. Zrozumienie zasad i terminologii tej dyscypliny jest kluczowe do pełnego cieszenia się jej urokiem oraz efektywnego uczestnictwa w grze. Oto kompleksowy przewodnik po zasadach gry w tenisa ziemnego, który pomoże ci zrozumieć każdy aspekt tej fascynującej dziedziny sportu.

Podstawowe zasady gry

Tenis ziemny to gra rozgrywana na prostokątnym korcie, podzielonym na dwie połowy siatką. Gra może być prowadzona w formacie singli (jeden zawodnik przeciwko jednemu) lub debli (dwie drużyny składające się z dwóch graczy każda). Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez odbijanie piłki rakietą w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie prawidłowo jej odebrać. Zasady gry w tenisa ziemnego określa Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) oraz przepisy Wielkiego Szlema.

W tenisie punkty zdobywa się w specyficzny sposób. Początkowy wynik to „0”, po pierwszym wygranym punkcie zmienia się na „15”, po drugim „30”, po trzecim „40”, a po czwartym zdobytym punkcie zawodnik wygrywa gema, pod warunkiem że przeciwnik nie ma również 40 punktów. W przypadku remisu 40:40, czyli tzw. „deuce”, zawodnik musi zdobyć dwa kolejne punkty z rzędu, by wygrać gema.

Piłka musi być odbijana w obrębie wyznaczonego pola gry, a każdy zawodnik musi uderzać piłkę na przemian, pozwalając jej odbić się tylko raz na swojej połowie kortu przed uderzeniem. Błąd serwisowy następuje, gdy zawodnik nie trafi piłką w odpowiednią strefę serwu dwukrotnie w jednym gemie. Przewinienia takie jak wpadnięcie stopy na linię lub uderzenie piłką w siatkę kończą się przyznaniem punktu przeciwnikowi.

Co to są sety i gemy?

Gemy i sety to podstawowe jednostki miary czasu i zwycięstwa w tenisowych meczach. Rozgrywka zaczyna się od gema, który jest częścią seta. Aby wygrać seta, zawodnik lub drużyna musi zazwyczaj wygrać co najmniej sześć gemów, z przewagą dwóch gemów nad przeciwnikiem. Przy stanie 6:6 rozgrywany jest tiebreak, który decyduje o zwycięstwie w secie.

Istnieją różne struktury rozgrywek, zależne od turnieju. W męskim tenisie rozgrywa się mecze do trzech wygranych setów w turniejach Wielkiego Szlema, natomiast w turniejach kobiecych mecze odbywają się do dwóch wygranych setów. W niektórych turniejach zawodnicy mogą grać do uzyskania określonej liczby gemów, z obowiązkowym tiebreakiem w przypadku remisu. Tiebreaki to zazwyczaj szybkie rundy, gdzie punkty liczone są w tradycyjnej kolejności, ale wygrywa ten zawodnik, który pierwszy zdobędzie siedem punktów z co najmniej dwoma punktami przewagi nad przeciwnikiem.

Klasyczne pojedynki i dłuższe mecze eliminacyjne często mają inne zasady co do liczby gemów i setów, dlatego zawsze warto zapoznać się z regułami danego turnieju przed rozpoczęciem gry. Zrozumienie tej struktury jest kluczowe, gdyż pozwala na lepsze planowanie strategii i rozłożenie sił na cały mecz.

Rola serwu w tenisie

Serwis to jeden z najważniejszych aspektów gry w tenisa, który może mieć decydujący wpływ na wynik meczu. Serw to pierwszy kontakt piłki z rakietą w każdej wymianie, a jego celem jest umieszczenie piłki w polu serwowym przeciwnika. Serwujący zawodnik ma do dyspozycji dwa serwisowe uderzenia na każdą wymianę – pierwszy serw i, w razie błędu, drugi serw.

W strategicznej grze, serwis może być używany na wiele sposobów. Niektórzy zawodnicy stosują serw w pełni siłowy, aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem szybkością i siłą uderzenia, inni stawiają na precyzję, kierując piłkę w trudne do odbioru miejsca. Wysoki poziom zaawansowania pozwala na mieszanie różnych typów serwów — silnych, płaskich, z rotacją, czy też tzw. kick-serwów, gdzie piłka po odbiciu zmienia kierunek.

Skuteczność serwu zależy nie tylko od samego wykonania, ale również od umiejętności czytania gry przeciwnika oraz przewidywania jego ruchów. Dobry serw może dać inicjatywę w wymianie, narzucając tempo i zmuszając przeciwnika do obrony. W niektórych przypadkach zawodnicy mogą stosować taktykę „serve and volley”, gdzie szybko przystępują do ataku zaraz po zaserwowaniu, starając się zakończyć wymianę na siatce.

Ćwiczenie serwu to kluczowy element treningu każdego tenisisty, bez względu na poziom zaawansowania. Poprawienie techniki serwisu i zwiększenie jego skuteczności może znacząco podnieść szanse na wygraną w meczach, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.