Sport
Tutaj jesteś

Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

21 maja, 2024 Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Piłka ręczna to dynamiczny sport drużynowy charakteryzujący się szybką akcją, wymagający umiejętności technicznych i taktycznych. W artykule przedstawię szczegółowe zasady gry, rolę i obowiązki zawodników oraz pełen zakres informacji potrzebnych zarówno początkującym, jak i zaawansowanym miłośnikom tego sportu.

Co to jest piłka ręczna i jakie są cele gry?

Piłka ręczna to sport drużynowy, w którym dwie drużyny, każda złożona z siedmiu zawodników, rywalizują ze sobą na prostokątnym boisku, dążąc do zdobycia jak największej liczby goli. Mecz trwa 60 minut, podzielony na dwie połowy po 30 minut. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika więcej razy niż zrobi to drużyna przeciwnika.

Boisko do gry ma wymiary 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Na obu końcach znajdują się bramki o wymiarach 3 metry szerokości i 2 metry wysokości. Linia sześcio metrowa wokół bramki, nazywana polem bramkowym, jest obszarem, w którym tylko bramkarz może przebywać. Zawodnicy mogą wykonać trzy kroki z piłką w ręku i trzymać ją maksymalnie przez trzy sekundy. Po tym czasie muszą ją rzucić lub podać.

Jakie są podstawowe zasady gry w piłkę ręczną?

Zasady gry w piłkę ręczną określają Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF). Oto najważniejsze z nich:

Początek gry i rozpoczęcie meczu

Mecz rozpoczyna się od losowania, które decyduje o tym, która drużyna zacznie grę. Drużyna, która wygra losowanie, wybiera, czy chce rozpocząć mecz mając piłkę, czy wybiera stronę boiska. Mecz rozpoczyna się rzuceniem piłki ze środka boiska, a wszyscy zawodnicy muszą znajdować się na swojej połowie.

Czas gry

Mecz trwa 60 minut, podzielony na dwie połowy po 30 minut z 10-15 minutową przerwą między nimi. W przypadku remisu i konieczności wyłonienia zwycięzcy, rozgrywana jest dogrywka, która składa się z dwóch pięciominutowych części. Jeśli nadal nie ma rozstrzygnięcia, przeprowadza się rzuty karne.

Faule i naruszenia zasad

Faule w piłce ręcznej mogą dotyczyć ataku i obrony. Nie bez przyczyny piłka ręczna uznawana jest za kontaktowy sport, ale pewne ograniczenia muszą być zachowane. Do najczęściej spotykanych fauli należą: popychanie, trzymanie, uderzenie przeciwnika. Za faul, drużyna przeciwnika otrzymuje rzut wolny lub rzut karny w zależności od miejsca, w którym doszło do przewinienia. W poważnych przypadkach zawodnik może otrzymać karę czasową (dwuminutowe wykluczenie) lub czerwoną kartkę, co oznacza natychmiastowe usunięcie z gry.

Jakie są rolę i obowiązki zawodników na boisku?

Każda drużyna ma siedmiu zawodników na boisku: sześć graczy i bramkarz. Rola każdego zawodnika różni się w zależności od ich pozycji oraz taktyki drużyny. Oto podstawowe role i obowiązki:

Bramkarz

Bramkarz to kluczowy zawodnik odpowiedzialny za ochronę bramki. Musi być zwinny, szybki i mieć znakomity refleks. Bramkarz może poruszać się swobodnie w polu bramkowym (6 metrów), ale nie może przekroczyć jego linii z piłką w ręku. Ma także możliwość uczestniczenia w grze jako zawodnik z pola, jeśli opuszcza swoje pole bramkowe.

Rozgrywający

Rozgrywający to mózg drużyny, który koordynuje akcje ofensywne. Jest odpowiedzialny za organizowanie ataków, rozgrywanie piłki i podejmowanie decyzji o podaniach i strzałach. Musi mieć świetną wizję boiska i umiejętność szybkiego myślenia.

Skrzydłowi

Skrzydłowi grają na lewym i prawym skrzydle boiska. Ich zadaniem jest szerokie rozciąganie obrony przeciwnika i wykorzystywanie wolnych przestrzeni do ataku. Skrzydłowi muszą być szybcy i zwinni, by wykańczać akcje z trudnych kątów.

Obrotowy (Kołowy)

Obrotowy gra blisko pola bramkowego przeciwnika, starając się znajdować w lukach obrony. Jest odpowiedzialny za wykańczanie akcji z bliska oraz absorbując uwagę obrońców, co umożliwia kolegom stworzenie przestrzeni do strzału.

Każda z tych ról wymaga specyficznych umiejętności i współpracy z pozostałymi zawodnikami, co czyni piłkę ręczną sportem zespołowym, gdzie taktyka i strategia odgrywają kluczową rolę.